Hollanda’da seçim sonuçlandı: Sandıktan Wilders çıktı

Hollanda’da dün düzenlenen erken genel seçimin ardından başlayan oy sayım işleminde sona gelindi. Henüz resmi sonuçlar açıklanmamış olsa da “Hollanda’nın Trump’ı” olarak nitelendirilen aşırı sağcı Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV), 150 sandalyenin 37’sini kazandı. Frans Timmermans liderliğindeki Yeşil İşçi İttifak 25 sandalye ile ikinci sırada, Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) 24 sandalye ile üçüncü sırada ve Pieter Omtzigt liderliğindeki Yeni Sosyal Sözleşme 20 sandalye ile dördüncü sırada yer aldı.

Seçime katılım oranı 77.7 olarak açıklanırken, oy sayma işlemi az sayıda belediyede devam ediyor. Resmi seçim sonuçları ise 1 Aralık’ta açıklanacak.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERI BAŞLAYACAK

Wilders’ın hükümet kurabilmesi için 150 sandalyeli parlamentoda en az 76 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor.

“KİMSENİN GİTMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Seçimi ikinci sırada tamamlayan Frans Timmermans ise seçim sonrası yaptığı konuşmada, Wilders liderliğindeki hükümetle hiçbir işi olmayacağını açıkça belirterek, Hollanda demokrasisini ve hukukun üstünlüğünü savunacağına dair söz verdi. Destekçilerine seslenen Timmermans, “Hollanda’dan kimsenin gitmesine izin vermeyeceğiz. Hollanda’da herkes eşittir” dedi.

Seçimi üçüncü sırada tamamlayan VVD lideri Dilan Yeşilgöz ve dördüncü sıradaki Pieter Omtzigt ise başarısından dolayı Wilders’ı tebrik etti.

YURT DIŞINDAN İLK TEBRİK ORBAN’DAN

Wilders ve partisini ilk tebrik eden yabancı lider Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu. Başbakan Orban sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Değişim rüzgarları burada. Hollanda seçimlerini kazandığınız için tebrik ederiz” ifadelerini kullandı.

DİLAN YEŞİLGÖZ, SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM TASARISINA DESTEK VERMİŞTİ

Hollanda’da koalisyon hükümetinin Başbakanı Mark Rutte, 13 yıl görev yapmasının ardından temmuz ayında istifa kararı aldığını açıklamıştı. Rutte’nin istifasının ardından Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) genel başkanlığına Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz Zegerius seçilmişti. Dilan Yeşilgöz, sözde Ermeni soykırım tasarısına destek vermişti. 46 yaşındaki Dilan Yeşilgöz, ülkede geçici hükümetin Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak görev yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x