Google Pay, Haziran ayında kapanıyor

Google, ödeme hizmetlerini daha etkin bir şekilde yönetmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bağımsız Google Pay uygulamasını 4 Haziran 2024 tarihinde kaldıracağını açıkladı. Bu karar, Google Wallet’ın Google Pay’e kıyasla çok daha fazla kullanıcıya sahip olması ve 180 ülkede daha geniş bir kullanım alanına yayılmasıyla destekleniyor. Google’ın bu hamlesi, ödeme sistemlerini hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için basitleştirme hedefine hizmet ediyor.

Google Pay, ABD’de kullanımdan kalksa da, Singapur ve Hindistan gibi belirli pazarlarda hizmet vermeye devam edecek. ABD’deki kullanıcılar, Google Wallet üzerinden ödeme yönetimi ve mağaza içi ödemeler gibi temel Google Pay işlevlerine erişebilecekler; ancak, kişiden kişiye ödemeler, uygulama içinde bakiye yönetimi ve teklifler ile anlaşmalar bulma gibi özellikler kaldırılacak. Google, teklif ve anlaşmaları bulmak için Google Arama’daki teklifler özelliğinin kullanılmasını öneriyor.

Google Pay, Haziran ayında kapanıyor

Google Pay içindeki bakiyeler konusunda endişe duyan kullanıcılar için, 4 Haziran 2024’ten sonra Google Pay web sitesi üzerinden bakiyelerini bir banka hesabına aktarma seçeneği sunulacak. Google’ın ödeme ekosistemi üzerindeki bu değişiklik, 2011 yılında Google Wallet’ın tanıtılması, 2015’te Android Pay’in başlatılması ve daha sonra bu hizmetlerin 2018’de Google Pay olarak birleştirilmesiyle başlayan bir sürecin devamı niteliğinde.

Google Wallet, ödemelerin ötesine geçen geniş bir yelpazede işlevsellik sunuyor. Ulaşım kartları, eyalet kimlikleri, sürücü belgeleri ve hatta sanal araba anahtarları gibi ögeleri saklama imkanı sunan Google Wallet, ultra geniş bant (UWB) gibi yeni teknolojileri kullanarak uyumluluğu artırıyor. Bu değişiklik, Google’ın ödeme sistemlerindeki evrimin yeni bir bölümünü işaret ediyor ve kullanıcıların daha geniş kapsamlı bir hizmetten faydalanmasına olanak tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x